NOVINKY

 • 15.05.2019 Švédské velvyslanectví v Praze - příprava výstavy "The Legends of Bohemia Glass 2020" - jednání s paní velvyslankyní Victorií Li

       

 • 06.05.2019 Výstava skla a květin v Huti Jakub Tasice

  Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu, která se uskuteční areálu našeho člena -- sklárny v Tasicích (www.sklarnatasice.cz).

 • 15.04.2019 Britské velvyslanectví v Praze - příprava výstavy "The Legends of Bohemia Glass 2020"

     

 • 26.02.2019 Jednání s ministrem kultury ČR v Nostickém paláci v Praze

  Potvrzena byla podpora a zájem ministra pro vytvoření národního muzea skla a připravované výstavy o českém skle na rok 2020, na které bychom rádi jako spolek spolupracovali i s ostatními sklářskými asociacemi. Zápis z jednání je zde.

 • 06.02.2019 Výstava Tajná příčina - Jiří Šuhájek v Olomouci

  Přijměte pozvánku na výstavu významného skláře a designera firmy Moser glassworks Jiřího Šuhájka na téma sklo – obrazy – design – kresby.

  Vernisáž je ve stredu 6 / 2 / 2019 od 17:00 a celá výstava trvá do 2 / 3 / 2019 v Galerii města Olomouce.

  Pozvánka na výstavu Tajná příčinaDěkujeme také za výbornou spolupráci a poskytnutí nádherných prostor Galerii města Olomouce. Díky patří mimojiné i dalším partnerům výstavy, jmenovitě: Státnímu fondu kultury; Olomouckému kraji; městu Olomouc; sklárně Moser i Unii výtvarných umělců Olomoucka.

  Fotografie z vernisáže:

  Foto Tajná příčina 1 Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek 02 Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek
   Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek      Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek       Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek
  Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek   Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek   Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek Foto Tajná příčina Jiří Šuhájek

  Ostatní fotografie (74) jsou dostupné zde.

  Mediální výstupy jsou zde: 
   - Česká tisková kancelář
   - Olomouc.czTyden.cz

 • 01.02.2019 Pozvánka na seminář "Jak na export českého skla" | Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Na Františku 32

  Dovolujeme si Vás pozvat na odborný seminář pořádaný ve spolupráci s MPO a Czech tourismem ČR, který se uskuteční v pátek 1. února 2019 od 9:30 na MPO ČR v Praze.

  Prosím o registraci na seminář případně o vyplnění krátkého dotazníku ohledně se exportu českého skla. Záběry a ohlednutí za seminářem jsou dostupné na www.Czechartofglass.com/Seminare.

   

 • 22.11.2018 Jednání s českým velvyslancem Liborem Sečkou v Londýně


   Londýn 01 

 • 31.08.2018 Sklářské dny v Poděbradech | 31. 8. - 2. 9. 2018

  Srdečně Vás zveme na výstavu o české sklářské zručnosti, kreativitě a jeho kulturním dědictví ve Středočeském kraji, která probíhá ve spolupráci s festivalem Soundtrack Poděbrady. Vernisáž výstavy je v pátek 31. srpna od 14:30.

  Vystavovatelé:
  Sklárny Kavalierglass / WWW.KAVALIER.CZ
  Crystal BOHEMIA, a.s. Poděbrady / WWW.CRYSTAL-BOHEMIA.COM
  Blažek Glass / WWW.BLAZEK-GLASS.CZ
  Huť František / WWW.CESTYSKLA.CZ
  Polpur, spol. s r.o. / WWW.POLPUR.CZ
  Glasma / WWW.GLASMA.SE

  Sklářstí výtvarníci:
  Vladimir Klein / WWW.VLADIMIRKLEIN.CZ
  Břetislav Novák / WWW.BIT.LY/BRETISLAVNOVAK
  Jiří Pačinek / WWW.PACINEKGLASS.COM
  Jiří Šuhájek / WWW.JIRISUHAJEK.COM

  Výstava děkuje za poskytnutí nádherných prostor Kolonády profesora Libenského mezinárodnímu festivalu Soundtrack Poděbrady.

  Sklářské dny v Poděbradech Sklářské dny v Poděbradech Sklářské dny v Poděbradech Sklářské dny v Poděbradech Sklářské dny v Poděbradech  Sklářské dny v Poděbradech  

  Více na www.SklarskeDny.cz

   

 • 18.06.2018 Pozvánka na seminář "Žárovzdorné a elektricky vodivé materiály při tavení skel" | 18.června 2018 | Vysoká škola chemicko-technologické v Praze 6

  Dovolujeme si Vás pozvat na seminář "Žárovzdorné a elektricky vodivé materiály při tavení skel", který se uskuteční v pondělí 18. června 2018 od 10:00 do 17:00 v budově Vysoké školy chemicko-technologické v Praze 6, budova A, Technická 5.

     
  Projekt podpořen:
        MPO

  Sborník prezentací, fotografie a výstupy ze semináře naleznete zde.

 • 29.05.2018 České sklo artefaktem

  K oslavě 100. výročí vzniku samostatného Československa je 29. 5. 2018 na půdě Parlamentu ČR oficiálně předáván skleněný artefakt předsedovi Poslanecké sněmovny ČR. Předávání uměleckého díla proběhlo za účasti zástupců spolku Český a moravský sklářský klastr, jejímž členem je autor díla, novoborský výtvarník Pavel Danys. Skleněný artefakt se vyráběl v novoborské sklárně Egermann klasickou ruční výrobou s mistrovskými rytinami Jaromíra Šosteka. Na zhotovení uměleckého díla se podíleli skláři sdružení ve sklářském klastru spolu s technologem Jiřím Semerádem. Více na stránkách Poslanecké sněmovny ČR.

      

  "České sklo zkrášluje naši státnost již od středověku a my jsme rádi, že stále patří k oceněním a darům hodných takovýchto významných oslav." říká předseda Č&M sklářského klastru Ing. Dalibor Šilhavý.

 • 26.03.2018 Pozvánka na odborný seminář na téma žáromateriálů

  Dovolujeme si Vás pozvat na odborný seminář zaměřený na téma "Žáromateriálů", který se uskuteční 26. března 2018 od 10:00 do 17:00 v zasedací místnosti NH Glass, Habry.

  Projekt byl podpořen:
         

 • 04.10.2017 Konference Den klastrů ve Zlínském kraji

  Den klastrů proběhl ve čtvrtek 28.4.2016 na Krajském úřadě v Pardubicích, Kašparův sál, Komenského náměstí 30. Cílem „Dne klastrů" je seznámit podniky, školy, média, politiky a krajské klastrové stakeholdery (včetně univerzit, inovační a regionální rozvojové infrastruktury) s činností sklářského klastru. Záštitu nad akcí převzali hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a primátor města Zlína MUDr. Miroslav Adámek. Reportáž ze dne, program, fotografie a další si můžete stáhnout zde

  S podporou:

  Reklama EU       Reklama EU

 • 26.09.2017 Zahajovací konference k 2. letému projektu sklářského klastru

  Zástupci sklářského klastru na své členské schůzi prezentovali projekt s podporou Evropských financí.

  Projekt podpořen:

  Reklama pro EU      Reklama pro MPO

 • 21.04.2017 SKLÁŘSKÉ DNY na festivalu Zlín Design Week 2017

  Týden od pátku 21. 4. 2017 vystavuje 5 sklářských organizací v jednotném konceptu Sklářských dnů na festivalu Zlín Design Week 2017. Výstavní expozice se nachází ve 2 Koma City modulech umístěných v centru Zlína v ulici Soudní.

  První modul je zaměřen na sklářský design, kde vystavuje svá svítidla firma Brokis. Vystavené jsou kolekce Shadows a Whistle. Řada Shadows je inspirovaná francouzskými ateliérovými světly a svítidla Whistle pak připomínají svým tvarem sklářské píšťaly. 

  Druhý modul je věnovaný vědě, výzkumu a inovacím ve sklářském průmyslu. Svou práci v něm prezentuje firma GDS Technology a společnost Glass Service ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze  a Laboratoří anorganických materiálů. K této významné události firma Glass service vytvořila mikroskopické fotografie vad skel a společnost GDS Technology z vybrané předlohy zhotovila fotografickou reprodukci na plochém skle. Použita byla kombinace technologií pískování a barvení skla, díky čemuž so dosáhlo atraktivního kontrastu.

  Vedle firem se prezentuje i Střední umělecko průmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí (škola UNESCO), která navazuje na bohaté tradice sklářství a patří k ojedinělým pracovištím v ČR. Oborově je škola zaměřena na tři základní uměleckořemeslné a výtvarné směry: sklo – design – malba.

  Sklářské dny (mapa na festivalu Zlín DW probíhají do pátku 28. 4. Informace z festivalu jsou dostupné na www.ZlinDesignWeek.com. 
  Projekt podpořen: 
  logo SF kultury ČR   Zlin logo

  Sklářské dny ve Zlínském kraji na festivalu Zlin Design Week  Sklářské dny ve Zlínském kraji    Sklářské dny ve Zlínském kraji Sklářské dny Sklářské dny ve Zlínském kraji 

 • 09.02.2017 České umění skla obdrželo ocenění za řemeslný počin roku 2016

  Ocenění Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR za unikátní výstavu skleněných artefaktů na téma 700. výročí narození Karla IV. obdržel sklářský spolek České umění skla. Spolu s diplomem získal od Komerční banky 15 000 Kč. Tohoto ocenění si spolek váží a děkuje ASMP ČR za velmi podařený Rok řemesel 2016 (www.rokremesel.cz).

  Ocenění Rok řemesel AMSP   Ocenění Rok řemesel AMSP   Ocenění Rok řemesel AMSP

 • 22.12.2016 ČTVRTLETNÍ NEWSLETTER - LISTOPAD 2016

  Vážení přátelé, dovolujeme si Vám představit první vydání newsletteru s přehledem našich aktivit za minulé a následující roční období a činností Českého umění skla - Českého a moravského sklářského klastru od jeho založení v srpnu 2015. Ke stažení zde.

  Newsletter 11/2016 Newsletter 11/2016 Newsletter 11/2016 11-2016-thumbnail 3

 • 03.11.2016 FANDÍME ŘEMESLU

  V rámci druhého ročníku soutěže "FANDÍME ŘEMESLU" 2015 s finanční podporou Komerční banky získala ocenění vitrážní dílna Richard Kanta - Skloart Lubenec, člen spolku České umění skla za vyrobení a umístění skleněných vitráží do kostela Sv. Jiljí v obci Lubyně u Lubence.

 • 26.09.2016 Spolek České umění skla - Český a moravský sklářský klastr prezentoval na Mezinárodní konferenci v ELI Beamlines, Akademie věd ČR výzkumné priority sklářství v Národním programu vědy, výzkumu a inovací 2016-2020

  Přední zástupci firem, univerzit a výzkumných organizací se sešli v Dolních Břežanech, aby představili výsledky své spolupráce v klastrových iniciativách. Středočeský kraj je silný v oblasti vědy, výzkumu a vývoje, což je dáno přítomností ústavů Akademie věd a navazujících firem jak v oblasti biotechnologií a fotoniky, tak v ICT a tradičních oborech, jako je strojírenství, energetika a sklářství. Zástupci sklářského klastru prezentovali Sklo a jeho pokroky - výzkumné priority sklářství v Národním programu vědy, výzkumu a inovací 2016-2020.

      

 • 20.09.2016 Huť Jakub v Tasicích slaví 220 let

  plakat

 • 06.09.2016 Pozvánka na Konferenci Den sklářského klastru ve Středočeském kraji|6. září 2016|ELI Beamlines, Dolní Břežany|Akademie věd ČR|České umění skla-Český a moravský sklářsky klastr

  Dovolujeme si Vás pozvat na úvodní Konferenci „Dne klastrů ve Středočeském kraji", která se uskuteční v úterý 6. září 2016, od 10:00 v Kongresovém centru ELI Beamlines, Akademie věd ČR Dolní Břežany. Kromě představení činnosti klastrů ve Středočeském kraji se budeme věnovat otázkám nosných témat sklářství, která se stala podkladem pro národní hospodářství v oblasti vědy, výzkumu a inovací 2016-20.

    

 • 28.04.2016 Konference Den klastrů v Pardubickém kraji | Start-up Glass Science Research| Pozvánka na prezentaci Českého umění skla - Českého a moravského sklářského klastru| 28.4.2016 | Krajský úřad v Pardubicích, Kašparův sál

  Den klastrů v Pardubickém kraji se uskutečnil ve čtvrtek 28.4.2016 na Krajském úřadě v Pardubicích, Kašparův sál, Komenského náměstí 30. Jednalo se o první událost svého druhu v České republice, kdy zahajujeme sérii dalších akcí tohoto typu postupně ve všech krajích České republiky. Cílem „Dne klastrů" je seznámit podniky, školy, média, politiky a krajské klastrové stakeholdery (včetně univerzit, inovační a regionální rozvojové infrastruktury) s činností sklářského klastru se záměrem dostat se tak do širšího povědomí politiků i veřejnosti a poukázat na smysluplnost realizace regionální klastrové politiky a podpory skláren, sklářských škol v jednotlivých krajích. Podrobnější informace si můžete stáhnout zde

 • 20.03.2016 Prezentace Českého umění skla - Českého a moravského sklářského klastru v Časopisu Sklář a keramik

  Poprvé se zde spojily výrobci skla, kteří do té doby stáli v konkurenčním prostředí spíše proti sobě. Naším posláním je vytvořit efektivní a dynamickou platformu v rámci českého a moravského sklářství, která nabídne interaktivní prostor pro firmy, odborně-vědecká pracoviště a školy společně s podpůrnými, dodavatelskými, výzkumnými a doplňkovými institucemi. Základní a hlavní činností klastru je podpora a rozvoj tohoto odvětví v jednotlivých regionech ČR a v zahraničí. Ke stažení zde

 • 24.02.2016 Spolek České umění skla - Český a moravský sklářský klastr představil úvodní projekt sklářského klastru v sekci vědy, výkumu a inovací projekt PROBIOSKLA

  Zástupci sklářského klastru na své členské schůzi prezentovali projekt PROBIOSKLA jehož cílem je aplikovaný výkum a vývoj nového typu obalového skla, probiogeního a speciálního chemického složení s hydrolytickou odolností splnující podmínky řízeného uvolnování nano a sub-nano částic z jejich povrchových vrstev zvyšující její antiseptické účinky a poskytující podporu nedostatkových biogenních prvků a jejich sloučenin živým soustavám. Současně ekologická vhodnost těchto skel jejich 100% recyklovatelnost a tím snižování materiálové i energetické náročnosti.  Řešení je chráněno užitnými vzory a patenty.

 • 19.02.2016 České umění skla - Český a moravský sklářský klastr jednal se zástupci odboru sektorové expertízy a průmyslové politiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

  V této souvislosti se na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR uskutečnila schůzka pracovníků odboru sektorové expertízy a průmyslové politiky s Ing. Daliborem Šilhavým, statutárním zástupcem sklářského klastru, který je informoval o poslání, cílech a činnosti spolku Českého umění skla – Českého a moravského sklářského klastru. Ten má za cíl vytvořit širokou platformu pro rozvoj a propagaci sklářství a bižuterního průmyslu. Ke stažení zde

 • 12.01.2016 Spolek České umění skla -Český a moravský sklářský klastr jednal
  s ministrem průmyslu a obchodu Ing. Janem Mládkem

  Zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu v čele s ministrem Janem Mládkem se v úterý 12. ledna na novoborské radnici sešli s představiteli firem, které jsou členy spolku České umění skla - Český a moravský sklářský klastr. Ten má za cíl vytvořit širokou platformu pro rozvoj a propagaci sklářství a bižuterního průmyslu.
  Online výstupy z jednání zde a zde.

      

 • 15.10.2015 Nejlepší skláři - MF Dnes

  Ke stažení zde

 • 31.01.2015 Spolek České umění skla na výstavě „Fandíme řemeslu“

  Spolek České umění skla se s ostatními řemeslnými cechy, členy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zúčastnilo malou prezentacíve společném stánku na 17. ročníku veletrhu Střechy Praha – Řemeslo Praha – Solar Praha, který probíhal od 22. – 23. 1. 2015 na výstavišti Letňany.
  Spolek České umění skla obdrželo diplom a dotaci 30 000 Kč od Komerční banky za zorganizování unikátní výstavy českého skla Concerto Glassico v Toskánském paláci v Praze v srpnu - září 2014.